هوش تجاری


هوش تجاری یا Business Intelligence که به صورت اختصار به آن BI گفته می شود، به مجموعه‌ای از فرآیندها، فناوری‌ها و تجربیات گفته می شود که به کارفرما کمک می کند تا بتواند ابتدا تمامی داده‌های کسب و کار خود را جمع آوری نموده و به صورت یکپارچه و با هدف تحلیل ذخیره نماید و در نهایت با استفاده از گزارش تحلیلی و بر اساس داده‌های جمع آوری شده، بتواند دید کامل و مناسبی نسبت به کسب و کار خود پیدا نموده و تصمیمات مناسب و اثربخشی را بگیرند تا کسب و کار خود را رونق بخشد.

به عبارت خیلی ساده تر، هوش تجاری به ما کمک می کند تا با سرعت بالا، بتوانیم وضعیت کسب و کار خود را بررسی و تحلیل نموده و بر اساس آن، تصمیم پولساز و عملگرا بگیریم و کسب و کار خود را رشد دهیم.

 

شماره تماس جهت مشاوره رایگان توسط کارشناسان ارشد خبره در زمینه هوش تجاری و تحلیل دیتا

02122322758

09126220075

 

چگونه می‌توان با استفاده از هوش تجاری، کسب و کار خود را رو رونق بخشید و درآمد بیش از حدی بدست آورم؟

 • آیا به دنبال راه حل مناسبی به جهت تحلیل کسب و کار خود هستید؟
 • آیا می‌خواهید در کمترین زمان ممکن، تصمیم کارسازی در راستای موفقیت کسب و کار خود بگیرید؟
 • آیا می‌خواهید دید مناسبی نسبت به کسب و کارتان داشته باشید و تحلیل دقیقی نسبت به آن داشته باشید؟
 • آیا می‌دانید که در کسب و کار شما، اطلاعات ارزشمند و پنهانی وجود دارد که با دانستن آن، می‌توانید وضعیت و شرایطتان را رشد دهید.

 

امروزه صاحبین کسب و کار و همچنین، مدیران ارشد شرکت‌ها به دنبال آن هستند که بتوانند از وضعیت موجود کسب و کار خود دید مناسبی بدست آورده و تصمیم درست و دقیقی نسبت به واقعیات و موجودیت های کسب و کار خود گرفته و در نتیجه عملکرد خود را ارتقا دهند و  به درآمد و فروش بیش از حدی دست پیدا کنند.

اگر شما مدیر کسب و کار هستید و یا جزو مدیران ارشد سازمان بوده و قصد دارید وضعیت کسب و کارتان را ارتقا بخشید، هوش تجاری کلید خلق موفقیت شما است.

 

موفقیت چیزی نیست که بخواهد رخ دهد، بلکه باید آنرا خلق نمود و هوش تجاری، ابزاری ارزشمند در این راستا می باشد

 

با استفاده از BI می توانیم بگوییم که:

 • در هر روز چند سفارش دریافت کرده ایم؟
 • حجم سفارش ها در حال افزایش است یا کاهش؟
 • وضعیت فروش ما چگونه است؟ هر ماه چه محصولاتی میفروشیم؟
 • اگر فردی محصولی را می خرد احتمال خرید چه محصولات دیگری وجود دارد؟

 

هوش تجاری چیست؟

هوش ‌تجاری، به مجموعه‌ای از ابزارها، تکنولوژی‌ها و فرآیندها گفته می شود که در راستای جمع آوری داده‌ها، یکپارچه سازی داده‌ها و انتقال آن به دیتابیس، پیدا نمودن روابط پنهان بین داده‌های کسب و کار و در نهایت تحلیل داده‌ها به ما کمک می کند.

هوش تجاری به ما دانش مناسبی بابت تصمیم گیری صحیح و درست می‌دهد تا بتوانیم با تصمیم به موقع خود، کسب و کارمان را توسعه بخشیده و درآمدمان را افزایش بخشیم. این اتفاق بر اساس نمودارهای تحلیلی صورت می گیرد که بر روی داده‌ها در نظر گرفته شده و شرایط را بر اساس ابعاد مختلفی همچون زمان، مکان، محصول، مشتری و غیره تحلیل و بررسی می کند.

 

هدف هوش تجاری BI چیست؟

بصورت ساده، رسالت هوش تجاری عبارت است از:

 • در زمان مناسب
 • اطلاعات مناسب
 • به شکل مناسب
 • به افراد مناسب رسانده شود.

 

به عبارت دیگر، هوش تجاری به شما به عنوان یک مدیر کسب و کار کمک می کند تا بفهمید که چه عامل و یا عواملی در موفقیت یا شکست پروژه‌هایتان موثر است. همین امر منجر می شود که بتوانید تصمیم صحیح و دقیقی در بهترین زمان ممکن نسبت به توسعه کسب و کارتان بگیرید و عوامل مثبت را تقویت و همچنین عوامل با تاثیر منفی را از کسب و کارتان حذف نمایید.

 

تفاوت BI) Business Intelligence) و BA) business analysis)

با استفاده از BI می توان با در دست داشتن داده های قبلی، اقدام به تصمیم گیری های در سطح کلان نمود.

با استفاده از BA می توان با در دست داشتن داده ها و بررسی روند آنها، آینده را پیش بینی نمود.

برای رسیدن به BA ابتدا باید ساختار BI وجود داشته باشد تا از گذشته به آینده بتوان دست پیدا نمود.

 

اجزای اساسی یک سیستم BI

یک سیستم BI از موارد زیر تشکیل شده است.

 • مجموعه ای از منابع اطلاعاتی (Data Source) شامل جداول موجود در بانک اطلاعاتی، فایل های اطلاعاتی مثل json، csv ، xml، وب سرویس ها و غیره
 • ETL) Extract, Transform, Loading) شامل استخراج داده از منابع مختلف، تمیز کردن و تبدیل داده ها به انواع مختلف، ذخیره داده ها در دیتاورهاوس و غیره که با استفاده از SSIS صورت می گیرد.
 • Master Data Management که وظیفه آن، مدیریت داده های مشترک، مدیریت داده های تکراری، حذف داده های تکراری و غیره می باشد. باید توجه داشت که این قسمت، یکی از اجزای اصلی BI می باشد و نکته ای که باید به آن  توجه داشت آن است که اگر DW خوب طراحی شده باشد، در برخی مواقع DW می تواند به تنهایی یک Master Data Management باشد
 • Data Quality System که وظیفه آن، ارائه سرویس جهت تمیز کردن داده ها (Data Cleansing)، حذف، ویرایش داده غیر معتبر، ایجاد پایگاه دانش و ارتقا هوشمندی پایگاه دانش می باشد.
 • انبار داده Data Warehouse قلب اصلی سیستم هوش تجاری
 • پایگاه دادۀ تحلیلی OLAP در این قسمت می توانیم داده ها را در ابعاد مختلف تحلیل نماییم.(با استفاه از Cube های طراحی شده) که در این مرحله، بارگزاری داده ها از DW به ساختار فایلی، ذخیره داده در ساختارهای چند بعدی، ذخیره و محاسبات نتایج و ارائه بصورت Tabular و Multidimensional را خواهیم داشت.
 • Data Mining استخراج اطلاعات پنهان میان داده ها، کشف روابط مشخص مابین داده ها، کشف و استخراج دانش، پشتیبانی از 9 الگوریتم داده کاوی، پشتیبانی از زبان جاوا، پایتون و R که بصورت پکیج های آماده مورد استفاده قرار می گیرند.(داده کاوی و ماشین لرنینگ- به جهت پیش بینی و آینده نگری)
 • گزارش ها و داشبورد های تحلیلی ویژه مدیران ارشد (با استفاده از SSRS، PowerBI و غیره)

 

آسان ویو_فرایند هوش تجاری BI

 

تفاوت DQS و ETL

DQS بصورت اتوماتیک تمیز کردن دیتا رو انجام می دهد اما در ETL بصورت دستی اینکار صورت می گیرد.

 

چگونگی فرآیند هوش تجاری (ETL) از نگاه فنی

فرایند هوش‌ تجاری دارای 5 مرحله اصلی می باشد که به 3 مرحله اصلی آن، اصلاحاً ETL گفته می شود. (Extract, Transform, Loading)

 

مرحله اول (شناسایی کسب و کار)

اولین مرحله در ساز و کار، شناسایی کسب و کار می باشد. یک متخصص هوش تجاری در ابتدا باید بتواند شناخت دقیقی از کسب و کار و نیازمندی‌های آن داشته باشد.

برای این منظور، جلسات اولیه با صاحبین کسب و کار برقرار می گردد تا شناخت دقیقی از کل مراحل هر بخش از کسب و کار ایجاد شود.

مرحله دوم (واکشی داده‌ها)

در قدم بعدی، کارشناس BI شروع به جمع آوری داده‌ها می کند. برای این قسمت می‌توان از منابع مختلفی همچون انواع دیتابیس‌ها، اسناد و غیره استفاده نمود. اصلاحا به این مرحله Extract گفته می‌شود.

مرحله سوم (تبدیل داده‌ها)

بخش بعدی، یکپارچه سازی داده‌های جمع آوری شده است. در این قسمت، داده‌ها به صورت یکپارچه و واحد تبدیل می شوند که اصلاحا به آن Transform نیز گفته می شود.

مرحله چهارم (انتقال داده‌ها)

در این مرحله، داده‌های یکپارچه شده به دیتابیس منتقل می‌شود. به این مرحله اصلاحا Loading گفته می شود.

مرحله پنجم (داشبوردهای تحلیلی)

در آخرین مرحله، وظیفه کارشناس هوش تجاری، ساخت داشبوردهای تحلیلی بر اساس داده‌های جمع آوری شده است. نتیجه مرحله اول، تاثیر بسیار زیادی در طراحی و پیاده سازی این بخش خواهد داشت که بر اساس نیازهای صاحبین کسب و کار و شاخص‌های مدنظر آنها، داشبوردهای تحلیلی طراحی و پیاده سازی می‌شود.

انبارداده‌ یا دیتاورهاوس (Data Warehouse)

انبار داده عبارت است از دیتابیسی که شامل مجموعه‌ای از داده های موضوع گرا، یکپارچه با متغیرهای زمانی و غیر فرار است که برای پشتیبانی از تصمیم گیری مدیران سازمان در نظر گرفته می شود.

همانطور که در بخش قبل و در مرحله چهارم به آن اشاره گردید، داده‌های جمع آوری شده پس از یکپارچه سازی، به یک دیتابیس منتقل و ذخیره می‌شوند که در حوزه هوش تجاری به این دیتابیس، انبارداده گفته می شود.

انبارداده‌ها قلب اصلی و تپنده هوش تجاری می‌باشد که یک دیتابیس ساده بوده و با هدف تحلیل داده‌ها طراحی شده است. این دیتابیس تشکیل شده از کلیه جداول و داده‌های اصلی می‌باشد که بصورت D-normal شده طراحی می گردد.

تفاوت اصلی دیتابیس یک سیستم هوش تجاری (BI) با دیتابیس سیستم عملیاتی (OLTP) در این نکته است که جداول ساخته شده در سیستم BI بصورت کاملا دینرمال و بر اساس ساختار ریزتراکنش‌ها و ابعاد (Fact , Dimension) طراحی شده است که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

اما برخلاف ساختار جداول BI، جداول موجود در سیستم OLTP بصورت نرمال شده می باشند که برای تهیه گزارشات، استفاده از این مدل از جداول و دیتابیس، دارای پرفورمنس پایینی می باشد.

اگر بخواهیم تعریف ساده و خلاصه ای از انبار داده یا دیتاورهاوس داشته باشیم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از انبار داده جهت یکپارچه سازی داده ها برای ایجاد گزارش های تحلیلی و اجرای الگوریتم های دیتا ماینینگ بر روی آن ها استفاده می شود.
 • دیتاورهاوس یک بانک اطلاعاتی عادی است که بصورت D-normal طراحی شده است.
 • انبار داده هسته اصلی سیستم BI می باشد

 

هدف دیتاورهاوس

هدف اصلی یک دیتاورهاوس، تحلیل، طراحی و ایجاد گزارش های چند بعدی از داده ها می باشد